Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Mekatronik Mühendisliği

Hoş Geldiniz

Mekatronik Mühendisliği Hakkında

Mekatronik Mühendisliği, makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin kesişim noktalarında bulunan bir alandır. Örnek uygulama alanları olarak savunma sistemleri, otomasyon, makine tasarımı, imalat, otomotiv, uçuş sistemleri, robotik, bilgisayar destekli üretim, kalite kontrol sistemleri ve çeşitli oyuncaklar sayılabilir.

 

Ülkemizde iddialı bir savunma sanayi, onun haricinde de güçlü bir otomotiv sanayi ve yan-sanayi vardır. Ayrıca fabrika otomasyonu kullanan veya çeşitli elektro-mekanik ürünler tasarlayan kuruluşlar ülkemizde oldukça yaygındır. Endüstri 4.0 ile birlikte tüm sektörlerde nesnelerin interneti, otomasyon, büyük veri, robotik gibi konularda AR-GE faaliyetleri yapılması gerekmektedir. Firmaların bu konularda çalışmalar yapabilmesi için iyi yetişmiş, araştırma ve geliştirmeye yatkın ve motivasyonu yüksek Mekatronik Mühendislerine ihtiyaçları vardır. Bu amaç doğrultusunda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Mekatronik Mühendisliği bölümü geleceğin akıllı makinalarını tasarlayabilecek bilgi ve becerilerle donanmış Mekatronik Mühendislerini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

FENG 498 Proje Konuları

2022-2023 Öğretim yılında verilecek olan FENG497-498 proje konularına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiz. Başvurmak istediğiniz projenin danışmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bCRVaT7dtY-Ye08Iz8n02RZWei5xsBUV8i1fJpPF8W8/edit?usp=sharing

 

FENG 498 Proje Sunumları

Sevgili öğrenciler,

2021-2022 Akademik yılında son sınıf olan öğrencilerimizin FENG 498 proje sunumları 4 Temmuz 2022 tarihinde yapılacaktır. 2. ve 3. sınıf öğrencilerimiz sunumları izleyebilirler. 

 

July 4th, 2022
MONDAY
PROJECT TITLE ADVISOR JURY MEMBERS
9:00 - 9:30
Brain-Controlled Assistive Robot
Ebru Sayılgan
Gülizar Çalışkan, Osman Nuri Şahin
9:30 - 10:00
Design and Implementation of a Rehabilitation Robotic Systems
Ebru Sayılgan
Lale Canan Dülger, Osman Nuri Şahin
10:00 - 10:30
ROBOCUP MSL Robot Design
Şeniz Ertuğrul, Osman Nuri Şahin
Lütfi Mutlu, Ebru Sayılgan
10:30 - 11:00
Robot Gripper Design and Control
Şeniz Ertuğrul
Lütfi Mutlu, Ebru Sayılgan
11:00 - 11:30
Design of Scara Robot-Model-01-1KG-400mm-200mm
Hira Karagülle
Şeniz Ertuğrul, Ebru Sayılgan
13:30 - 14:00
ROS based advertisement and guidence robot
Pınar Oğuz Ekim
Şeniz Ertuğrul, Lütfi Mutlu
14:00 - 14:30
Forklift with Mecanum Wheels
Lütfi Mutlu
Şeniz Ertuğrul, Ebru Sayılgan
14:30 - 15:00
Embedded mobile security system with cryptographic QR codes and ESP32-CAM units that can verify signatures even when offline. Mechanical design of actuator to lock/unlock ordinary doors.
Gazihan Alankuş
Hira Karagülle, Lütfi Mutlu
15:00 - 15:30
Hovercraft
Lütfi Mutlu
Hira Karagülle, Gazihan Alankuş
16:00 - 16:30
Formula Student
Lütfi Mutlu
Hira Karagülle, Gazihan Alankuş

 


 

 

Hoş Geldiniz Yeni Öğrencilerimiz,

 

Geleceğin önemli mesleklerinden biri olan Mekatronik Mühendisliği’ni seçtiğiniz için sizi tebrik ederiz. Lisans eğitiminiz boyunca çok geniş bir yelpazeden bilgiler edinecek ve bu bilgileri pratik projelere dökme şansı elde edeceksiniz. Bu maceranızın keyifle geçmesi ve gurur duyacağınız projelere imza atarak mezun olmanız için Mekatronik Mühendisliği öğretim üyeleri olarak daima yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Profesyonel hayatınızın tohumlarını atacağınız, belki de hayatınızın en önemli yılları olacak bu dört yılı en iyi şekilde değerlendirmenizi umuyor, sizlere mutlu birer gelecek diliyoruz.

 

Başarılarınızın devamı dileğiyle,

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Mekatronik Mühendisliği Bölümü