Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Mekatronik Mühendisliği

Hoş Geldiniz

Mekatronik Mühendisliği Hakkında

Mekatronik Mühendisliği, makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliklerinin kesişim noktalarında bulunan bir alandır. Örnek uygulama alanları olarak savunma sistemleri, otomasyon, makine tasarımı, imalat, otomotiv, uçuş sistemleri, robotik, bilgisayar destekli üretim, kalite kontrol sistemleri ve çeşitli oyuncaklar sayılabilir.

Ülkemizde iddialı bir savunma sanayi, onun haricinde de güçlü bir otomotiv sanayi ve yan-sanayi vardır. Ayrıca fabrika otomasyonu kullanan veya çeşitli elektro-mekanik ürünler tasarlayan kuruluşlar ülkemizde oldukça yaygındır. Endüstri 4.0 ile birlikte tüm sektörlerde nesnelerin interneti, otomasyon, büyük veri, robotik gibi konularda AR-GE faaliyetleri yapılması gerekmektedir. Firmaların bu konularda çalışmalar yapabilmesi için iyi yetişmiş, araştırma ve geliştirmeye yatkın ve motivasyonu yüksek Mekatronik Mühendislerine ihtiyaçları vardır. Bu amaç doğrultusunda İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Mekatronik Mühendisliği bölümü geleceğin akıllı makinalarını tasarlayabilecek bilgi ve becerilerle donanmış Mekatronik Mühendislerini yetiştirmeyi hedeflemektedir.

 

 

Hoş Geldiniz Yeni Öğrencilerimiz,

Geleceğin önemli mesleklerinden biri olan Mekatronik Mühendisliği’ni seçtiğiniz için sizi tebrik ederiz. Lisans eğitiminiz boyunca çok geniş bir yelpazeden bilgiler edinecek ve bu bilgileri pratik projelere dökme şansı elde edeceksiniz. Bu maceranızın keyifle geçmesi ve gurur duyacağınız projelere imza atarak mezun olmanız için Mekatronik Mühendisliği öğretim üyeleri olarak daima yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Profesyonel hayatınızın tohumlarını atacağınız, belki de hayatınızın en önemli yılları olacak bu dört yılı en iyi şekilde değerlendirmenizi umuyor, sizlere mutlu birer gelecek diliyoruz.

 

Başarılarınızın devamı dileğiyle,

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi

Mekatronik Mühendisliği Bölümü